„Ojga” kończy 82 lata!

Jubileusz obchodzi dziś Eugeniusz Faber, jeden z najlepszych snajperów w historii Ruchu. Legendarny skrzydłowy „Niebieskich” przyszedł na świat dokładnie 82 lata temu.

Panu Eugeniuszowi składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, spokoju, wszelkiej pomyślności, ciepła rodzinnego, radości, uśmiechu i wielu powodów do dumy związanych z grą Ruchu. Wszystkiego „Niebieskiego” Panie Eugeniuszu!


Eugeniusz Faber (pierwszy z lewej) podczas „Spotkania Niebieskich Mistrzów” w październiku 2014 roku. Obok Rudolf Bugdoł i Waldemar Fornalik. 


Eugeniusz Faber
 urodził się 6 kwietnia 1939 r. w Chorzowie. Treningi piłkarskie rozpoczął w GKS Prezydent Chorzów. Do Ruchu trafił  w wieku 20 lat. Występował na pozycji lewoskrzydłowego. W pierwszym zespole „Niebieskich” zadebiutował przy Cichej 13 września 1959 r. w spotkaniu z Polonią Bydgoszcz (2:2). Co więcej, strzelił w tym meczu jedną z bramek! Dla Ruchu grał w aż 14. sezonach! W siedmiu z nich był najlepszym strzelcem drużyny. Łącznie w barwach Ruchu rozegrał 333 spotkania, w których zdobył aż 131 goli! Z Ruchem zdobył dwa tytuły mistrza Polski – w 1960 i 1968 r. 

W 1971 r. wyjechał do Francji, gdzie przez 5 lat reprezentował RC Lens. Faber był także reprezentantem Polski. W biało-czerwonych barwach rozegrał 36 spotkań, w których strzelił 11 goli. Był w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Rzymie w 1960 r.

Po zakończeniu kariery wrócił do Polski, jednak w 1981 r. wyjechał do Francji na stałe. Osiadł wraz z rodziną w Liévin, w pobliżu Lens. „Ojga” pracował w merostwie. Trenował młodzież i szukał piłkarskich talentów. 6 lutego 2015 r. imię Fabera otrzymał obiekt w Parc de Rollencourt, gdzie na co dzień gra zespół U.S.A. Liévin Football.

 

O Eugeniuszu Faberze przeczytacie także w jednym z odcników cyklu „Niebieskie Ikony”. Znajdziecie go TUTAJ.

Data dodania: 2021-04-06