Wspomnienie Teodora Peterka

Dokładnie 52 lata temu zmarł Teodor Peterek, jeden z najwybitniejszych piłkarzy nie tylko w historii Ruchu, ale także całego krajowego futbolu, pięciokrotny Mistrz Polski! Wspominamy legendarnego „Mietlorza”.

Teodor Peterek urodził się 8 listopada 1910 r. w Świętochłowicach. W wieku 15 lat rozpoczął treningi piłkarskie w miejscowym Śląsku. Po dwóch latach trafił do Ruchu. Z Niebieskimi święcił największe sukcesy: pięć tytułów mistrza Polski. Swoją pierwszą ligową bramkę zdobył już dwa miesiące przed 18. urodzinami, w domowym meczu z ŁKS-em. Dwukrotnie był królem strzelców ligi - w 1936 r. wraz z Ernestem Wilimowskim (po 18 bramek), a dwa lata później samodzielnie (21 goli). W barwach Ruchu rozegrał łącznie 192 ligowe spotkania, w których zdobył aż 156 goli, dzięki czemu na liście najlepszych snajperów w historii Niebieskich ustępuje tylko samemu Cieślikowi!

Wraz z Ernestem Wilimowskim Gerardem Wodarzem współtworzył najlepszą linię ataku w historii klubu. Popularny Mietlorz w tym trio pełnił rolę środkowego napastnika. Świetny w grze głową, którą strzelał mnóstwo bramek, wykorzystując jednocześnie swój wzrost (182 cm).

W czasie wojny występował w Bismarckhutter SV (1939-1941), później krótko reprezentował francuski St. Avon (1945-1946) i wrócił do Ruchu, w którym grał do 1948 roku. W swoim ostatnim ligowym występie dla Niebieskich zdobył bramkę, niemal 20 lat po trafieniu w debiucie! To rekord!

Teo był również reprezentantem Polski. W 1936 r. uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Berlinie, gdzie polscy piłkarze zajęli 4. miejsce.

Teodor Peterek zmarł 11 stycznia 1969 roku w Słupcu (dziś dzielnica Nowej Rudy).

Peterkowi poświęcony jest również jeden z odcinków historycznego cyklu Niebieskie Ikony. Znajdziecie go TUTAJ.

 

Data dodania: 2021-01-11