Pewność siebie i respekt [WIDEO]

O przygotowaniach do sezonu ligowego, nastrojach panujących w drużynie i pierwszym rywalu porozmawialiśmy z trenerem „Niebieskich” Łukaszem Beretą.

Dokonał Pan jakiejś analizy rywala? Czy jest jakaś szansa, żeby na tym poziomie rozgryźć przeciwnika?

Byliśmy razem ze sztabem na meczu Foto-Higieny z Polonią Bytom, materiał również jest na YouTubie, więc dokonaliśmy analizy przeciwnika, dobrego przeciwnika, który wygrał dwa mecze, dlatego my przygotujemy się jak najlepiej do sobotniego meczu.

Drużyna Ruchu jest bliska grania tego, co by Pan od niej oczekiwał? Czy to będzie jednak dłuższy proces?

Myślę, że jest to jednak dłuższy proces. Czternastu zawodników odeszło od nas w lato. To jednak jest krótki okres, żeby przebudować drużynę. Mamy wielu nowych zawodników, przede wszystkim są to młodzi gracze, którzy potrzebują czasu, żeby nauczyć się tej trzeciej ligi. Może nawet nie trzeciej ligi, a seniorskiej piłki.

To że został Podgórski i Foszmańczyk to jest jakaś baza na czym można budować drużynę?

Tak, myślę, że oni mają nie tylko zadanie pokazywania jakości na boisku, ale przede wszystkim uczenia tych młodych chłopaków profesjonalnego podejścia do życia i treningów, także myślę, że mają się od kogo uczyć. Do tego dochodzi jeszcze Marcin Kowalski, który jest naszym trzecim doświadczonym zawodnikiem i myślę, że on również będzie takim filarem na boisku i poza nim.

Dla Pana to bardziej podopieczni czy bardziej tacy partnerzy, którzy pomagają w poukładaniu tego wszystkiego?

Myślę, że nie mamy z tym problemu. Podopieczni, ale również i partnerzy, którzy naprawdę służą swoim doświadczeniem, ale i uwagami na treningach.

To zwycięstwo w Częstochowie podbudowało drużynę?

Dużo to dało, pokazało nam to, że to co robimy, naprawdę ma sens i opłaca się walczyć. Walczyliśmy do samego końca, pierwszą bramkę strzeliliśmy w 88 minucie, a drugą w 93.  i tym samym zapewniliśmy sobie zwycięstwo. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

Jak się czujecie w tej sytuacji? Klub ma kibiców, ale ci kibice są raczej recenzentami tego, co dzieję się w klubie, jak Pan sobie wyobraża te mecze domowe? Czy to będą widowiska na miarę historii tego klubu?

Ja jako kibic nie pamiętam takiej sytuacji, więc ciężko mi to sobie wyobrazić, że będzie tak mało ludzi na stadionie. To będzie trudne dla nas, zwłaszcza, że zawsze, gdy ci kibice byli, to drużyna grała do końca i to naprawdę dużo dawało.

Po tym meczu w Częstochowie jest Pan umiarkowanym optymistą?

Przez pryzmat początku meczu, jego obraz jest trochę zaburzony. Graliśmy na sztucznej trawie i brakowało nam chyba przede wszystkim ogrania, tego jednego sparingu, choćby nawet z Podbeskidziem i to było widać, że ogrania nam brakuje, ale im dalej w mecz, to lepiej to wszystko wyglądało. Pewność siebie wzrastała i tak też to się układało z przebiegu meczu, mimo, że nie strzeliliśmy bramki, to w drugiej połowie tych sytuacji do strzelenia było dużo i wyglądaliśmy z minuty na minutę coraz lepiej.

 

 

Mimo to, drużyna jest optymalnie przygotowana? Czy jednak są braki i to dopiero nadrobicie w rozgrywkach ligowych?

Ten okres był krótki, przez pewien czas nie trenowaliśmy, a nawet jak na początku trenowaliśmy to czekaliśmy na różne decyzje, więc pod względem mentalnym ciężko to nadrobić w kilka tygodni, pomimo tego, że mecze były przełożone, ale robimy wszystko, żeby być optymalne przygotowanym.

Chciałbym Pana zapytać o Gać, ale właściwie po dwóch kolejkach mogę zapytać o całą grupę trzecią trzeciej ligi, jak Pan sądzi jak ta liga się ułoży? Czy jest jedna, bądź kilka drużyn, które mogą zdominować tą ligę? Przede wszystkim, gdzie widzi Pan Ruch?

Myślę, że wszystkie mecze będą wyrównane, Foto-Higiena skazywana była na walkę o utrzymanie, a jest wiceliderem, też Starowice – beniaminek, czy Polonia Bytom, która myślę, że była jednym z faworytów, bo miała bardzo dobry zespół w czwartej lidze i dodatkowo się wzmocniła, a dwa mecze przegrała, także myślę, że będzie bardzo wyrównana liga.

Co Pan sądzi o tym, że zaczynacie z ujemnymi punktami? Ciąży wam to? Czujecie się pokrzywdzeni? Właściwie zostaliście ukarani za błędny innych…

No my się od tego trochę odcinamy, staramy się o tym nie myśleć. Na ten moment mamy do Gaci 8 punktów straty, ale nie mówimy o tym praktycznie i skupiamy się tylko na boisku.

Trener wspomnianej już Gaci mówił, że dodatkowo jest asystentem trenera i trenerem bramkarzy, także wy nawet w tym nieładzie przewyższacie drużyny takie jak Gać i trudno mówić o tym, by obawiał się Pan przeciwnika, chyba, że się mylę?

Wiadomo czujemy się pewni siebie, ale respekt dla przeciwnika też mamy, w końcu wygrali dwa mecze, z Polonią Bytom wygrali w dziesiątkę, dlatego nie jesteśmy jakimiś pewniakami, czujemy się pewni siebie, ale mamy respekt dla tego, że wygrali dwa poprzednie mecze. Co do pierwszego pytania nie skupiamy się na tym, standardy w Ruchu Chorzów są takie i nie myślimy o tym jak jest w Foto-Higienie. Skupiamy się na tym, żeby profesjonalizm był na wysokim poziomie.

Jak wygląda sytuacja kadrowa? Na Skrze nie wszyscy byli dostępni, a jak wygląda to teraz?

Dwóch zawodników było kontuzjowanych Duchowski i Rudek. Na ten moment oni również nie będą dostępni. Mam nadzieję, że nikt więcej do tego grona nie dołączy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2019-08-14